Si edhe herave te tjera, shumica anetareve  te klubit u mblodhen neper vende te ndryshme dhe me vetura privat e edhe me autobus dh u nisen per ne Lozanes  Pritj nga grupi i Lozanes dhe Gjenves ishte si ne feste, sepse kishte kaluar nje kohe jo e shkurter qe nuk ishin takuar, duke pas parasyshe qe mblidheshin anetar nga te gjitha kantonet Zvicerane.

Te gjithe anetaret takonin dhe pershendetnin njeri tjetrin, i ngjante nje takimi te nje familje te madhe, edhe keshtu eshte, klubi kombetar shqiptar “Shqiponjat” eshte nje familje e madhe qe eshte shperndar ne te gjith Zvicren. Ajo shifej ne fytyrat e tyre, ne buzeqeshjet e tyre, shifet gezimi qe shifeshin dhe festonin keshtu mbylljen edhe te nje sezoni te suksesshem.

 

Grupi i kantonve te Lozanes dhe Gjeneves, kishte bere nje pergaditje te mrekullueshme, ata si fillim dhe per shkembim me te afert te bisedave, kishin organizuar tavolinat per aperitiv qe kishte shijen shum te  mire.

 

Edhe pse moti ishte i ftofet si ne dite Nentori, kishte anetare sikur Qemajli dhe Aga Dan, qe pasi kishin vizitura sallonin e mtotoçikletave ne Milano, nga atje kishin marre rrugen dhe kishin ardhe ne darkene e klubit.

 

Si dhe ne hyrje te “Hôtel de Ville, Rue de Lausanne 1, 1030 Bussigny” motoçikleta e Raifit na deshironte mireseardhje….

 

Festen e darkes se fundvitit e hapi kryetari i klubit, zoti Safet Baftijaj. Ai shpalosi te gjitha aktivitetet qe kishte klubi gjat vitit 2022. Fillimisht te gjitha takimet e kantonveve, nga Jura Basel  e gjer te takimi i fundit ne Lozane, pastaj foli per  vizitat e klubit ne vendlindje, si dhe falenderoj te gjihe anetaret per miresjelljen ne trafik dhe dhe me gjer gjat mbajtes se uniformes krenare te klubit te motoristeve me te madh shqiptar “Shqiponjat”.

 

 

 

 

 

 

 

Per atmosferen e gjithe festes disa anetar te klubit, pasi kishin hobby edhe kendimin u kujdesen qe kenga dhe vallja te mos mungoje. Ata na shoqeruan me muziken dhe zerin e tyre te mrekullueshem gjat gjithe mbremjes, e pershtypjet na lene kenget nga jugu i Shqiperise qe me zerin e tij kumbues na bente te ndihemi sikur te jemi ne Vloren e Ismail Qemajlit.

Per befasine e te gjithe pjesmarresve, grupi nga Lozana, ne bashkepunim me shoqaten “Teuta” dhe grupin  e valletareve ndeszi edhe me shum atmosferen me nje koreografi vallesh nga te gjitha trevat shqiptare.

Pronares  se restorantit dhe kryetarit  te shoqates Teuta u falenderuan perzermersisht per kontributin e tyre ne pjesmarrje te darkes se fundvitit, si dhe ju ndane dhurata simbolike me fanela dhe shenja te klubit Shqiponjat.

 

 

 

 

 

 

 

Ne fund duke falenderuar grupin nga Lozana dhe Gjeneve si dhe perfaqesuesin e tyre Raifin, kryetari i klubit uroj te gjithe anetaret  per festat e fundvitit dhe qe viti qe po hyjme te jet sa me i suksesshem per ata dhe familjet e tyre.

Te gjithe ne fund u pershendetem perzemrersisht ashtu sikur edhe u takuam dhe morem rrugen e kethimit.

Ne feste moren pjese 100 anetare duke pas prasyshe qe nje pjes dermuese edhe  nuk kishin mundesi te  jen prezent.

Fotografite gjat festes se klubit te grumublluara, kliko linkun apo foton.

 

Pëlqeni
error
fb-share-icon

1 Komenti

  • pershendes vellazerine shqiptare jam nje shqiptar nga Gjermania Lindur ketu Njihem me nje djale Degjova per klubin tuaj jam aktiv prej kohesh bej shume biznes por edhe miqesoj ne Zvicer Dhe do isha i lumtur te bashkohesha me ju

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.